Összeurópai érdek az erős Közép-Európa – Lengyelországban rávilágítottak, mi a cél!

2025. április 29. 18:10

Hazánk elkötelezett a növekedésorientált vállalkozások támogatásában, célja egy stabil piaci alapú infrastruktúra létrehozása.

2025. április 29. 18:10
null
Bokor Gábor
Bokor Gábor

Sulyok Tamás hétfőn hivatalos látogatásra érkezett Varsóba: a köztársasági elnök a Három Tenger Kezdeményezés gazdasági és fejlesztési fórum vendége volt, ahol a 13 tagország vezetése egyeztetett a fejleményekről és a jövő alakulásáról. A csúcstalálkozóra a Mandiner is meghívást kapott, a helyszínről követtük az eseményeket. Andrzej Duda a kelet-közép-európai uniós államok csúcstalálkozója alkalmából rendezett üzleti fórumon nyitóbeszédében arról beszélt, hogy a tömörülés immáron 10 évre visszamenő fennállása alatt a térség víziója fejlődött. A lengyel elnök örömére szolgál, hogy 

a tagállamok határozottabbá, magabiztosabbá váltak, továbbá felkészültebbek lettek, már ami a közös érdekek megfogalmazására vonatkozik. 

A lengyel államfő köszönetet mondott az Egyesült Államoknak, amiért Washington a Magyarországot is magába foglaló nemzetközi szövetségnek stratégiai partnere, és erőfeszítéseket tesz a csoportosulás erősítése érdekében. 

Mindenkinek fontos az erős Közép-Európa

Sulyok Tamás angol nyelven elmondott beszédében arról beszélt, nem kizárólag regionális, sokkal inkább összeurópai érdek az erős Közép-Európa. A magyar államfő kiemelte: Magyarország elkötelezett a kezdeményezés mellett.

Mint a köztársasági elnök kiemelte, a Kelet és a Nyugat közötti együttműködésben a híd és a cement szerepét egyértelműen Közép-Európa, ezen belül Magyarország tölti be. 

Magyarország a legelső tagállamok között csatlakozott a Három Tenger Kezdeményezés keretében működő innovációs alaphoz. Sulyok Tamás elmondta, hazánk elkötelezett a növekedésorientált vállalkozások támogatásában, célja egy stabil piaci alapú infrastruktúra létrehozása, amely megkönnyíti a legjobb piaci gyakorlatok megvalósítását. 

A közelmúlt geopolitikai kihívásai rávilágítottak arra, hogy a nemzetközi együttműködés és a regionális fejlesztések nélkül az energiaellátás biztonsága nem valósítható meg hosszú távon”

– jegyezte meg a magyar államfő.

Sulyok Tamás részletesen beszélt arról is, hogy Magyarország olyan irányokból biztosított hozzáférést az energiaforrásokhoz, amelyek a regionális energiaellátás biztonságához is hozzájárulnak. Rámutatott: folyamatban vannak a szlovén–magyar gázvezeték építésének előkészületei, melynek eredményeként Magyarország valamennyi szomszédos országgal összeköti gázszállítási hálózatát. 

Figyelemre méltó eredménynek nevezte a Szlovéniát és Magyarországot összekötő nagyfeszültségű távvezetéket, valamint a zöldenergia-projekteket is. A közlekedési hálózatok fejlesztéséről szólva az államfő kiemelte a Via Carpatia közlekedési folyosót, rámutatva: Magyarország az első állam, amelynek területén már elkészült a projekt nemzeti szakasza. Sulyok Tamás az eseményt követően a Mandinernek elmondta, a Három Tenger Kezdeményezés sikerét jelzi, hogy egyre több ország érdeklődik a kezdeményezés iránt. 

A köztársasági elnök lapunknak úgy fogalmazott, Magyarország amúgy régóta szorgalmazza a nyugat-balkáni országok EU-csatlakozását. 

Megköszöntem Andrzej Duda lengyel államfőnek, hogy elnöksége során mindvégig elkötelezett volt a HTK céljainak megvalósítása érdekében!”

– közölte a Mandinerrel az államfő.

De mi ez a kezdeményezés?

A Három Tenger Kezdeményezést még Andrzej Duda lengyel elnök hirdette meg 2015-ben azzal a céllal, hogy szorosabbra fűzzék egymás gazdasági kapcsolatait a tagállamok, azaz Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Románia, Szlovákia és Szlovénia. A kezdeményezésben résztvevő tagállamoknak komoly célkitűzései vannak az energetika és az infrastruktúra területén is. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány egy korábbi jelentést idézve arra a megállapításra jutott, hogy 

a megvalósuló összekapcsolási projektek száma elérte a 91-et 168,4 milliárd eurós becsült beruházási értékkel.

Mint írták, a kiemelt projektek száma 89,6 százalékkal nőtt 2018 óta, amikor bemutatták a kiemelt összekapcsolási projektek listáját. A programok típusai 48 százalékban közlekedési és infrastrukturális, 38 százalékban energetikai és 14 százalékban digitalizációs tervek voltak. A legtöbb program Magyarországon és Horvátországban valósulhatott meg a kezdeményezés segítségével az elmúlt évek során.

A kezdeményezés finanszírozásában jelentős hatással vannak ez egyes európai uniós alapok és források, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Befektetési Bank (EIB), valamint a nemzeti alapok.

Nyitókép: Bruzák Noémi/MTI

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
abcd2k
2025. április 29. 19:58
A V4 gazdaságilag hasonló fejlettségű, kulturálisan egymáshoz közel álló államokból állt, de egy hülyeséggel sikerült szétrobbantani. Ahhoz lengyelnek kell lenni, hogy egy gazdasági és kulturális ellentétekkel terhelt 12 ország együttműködése majd sikeres lesz, pláne, ha az ukránokat is be akarják vonni. Minden esetre oda kell figyelni, mert a lengyelek kiszorítanak bennünket a román piacról.
balbako_
2025. április 29. 18:33
Erős Közép-Európa Tuskkal nem megy. Brit-Német gyarmat esetleg....
2025. április 29. 18:32 Szerkesztve
Az európai értékeket Magyarországon és az EU-ban a Fidesz-KDNP képviseli. Béke, biztonság, jobb élet = Fidesz-KDNP
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!